Aktualności - przegląd

26. i 27. maja odbyły się, z udziałem uczniów klas 1 c oraz 3 Ttż/o, kolejne zajęcia z cyklu „Wielokulturowy Kalisz”. Podczas spaceru edukacyjnego młodzież poznawała historię miasta, odkrywając ślady jego wielokulturowego dziedzictwa. Uczniowie wysłuchali opowieści o miejscach i budynkach związanych z różnymi kulturami, narodowościami i wyznaniami, które przez wieki współtworzyły Kalisz. Na trasie znalazły się m.in. Rozmarek, cerkiew prawosławna, dawny kościół ewangelicki (dziś kościół garnizonowy), Baszta Dorotka oraz kaliski ratusz. Przy ratuszu nie zabrakło opowieści o wybitnych postaciach związanych z Kaliszem, wśród nich Adama Asnyka, Marii Konopnickiej oraz Stefana Szolca-Rogozińskiego. W katedrze św. Mikołaja zwrócono uwagę na kaplicę Matki Boskiej Pocieszenia z polichromią i witrażami Włodzimierza Tetmajera. Uczniowie poznali również legendę związaną z Basztą Dorotką oraz historię kaplicy Księży Męczenników w sanktuarium św. Józefa. Była to cenna lekcja lokalnej historii, pokazująca bogactwo kulturowe i historyczne naszego miasta.

Koordynatorki: pani Elina Gulasaryan i pani Izabela Sagalara.

"Młodzi Świadomi" to program edukacyjny Państwowej Inspekcji Sanitarnej, stworzony w odpowiedzi na rosnącą liczbę zachorowań na choroby przenoszone drogą płciową (STD/STI) oraz potrzebę zwiększania świadomości zdrowotnej młodzieży. 27 maja 2026 r. panie Elżbieta Wojtyła, Lidia Siegień i Agnieszka Plichta z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Kaliszu przeprowadziły warsztaty rozwijające kompetencje młodych osób w zakresie rozpoznawania dróg zakażeń STD/STI oraz zasad profilaktyki. Podczas zajęć młodzież i nauczyciele dowiedzieli się, że problem chorób zakaźnych dotyczy całego społeczeństwa, a drogi szerzenia się zakażeń nie ograniczają się wyłącznie do kontaktów seksualnych, lecz mogą występować również w codziennych sytuacjach i zachowaniach. W warsztatach uczestniczyli uczniowie klas: III ku, III Tt/k, III Ttż/o oraz IV TżB.
Dziękujemy prowadzącym za wartościowe spotkanie oraz młodzieży za aktywny udział!
 
Koordynatorki: pani Maria Kalinowska i pani Jagoda Jarmuszczak.
 

Uczniowie klas 3ku i 3 ttżo wzięli udział w warsztatach kompetencji miękkich organizowanych przez Wytwórnię Kreatywności. Podczas zajęć nie brakowało ciekawych zadań, pracy zespołowej i wyzwań, które pokazały, jak ważne są umiejętności interpersonalne na współczesnym rynku pracy. Warsztaty odbyły się w Instytucie Inżynierii Mechanicznej w ramach projektu „Popularyzacja kształcenia zawodowego, odpowiadającego na wyzwanie współczesnego rynku pracy w 2026 roku”, realizowanego dzięki środkom z budżetu Urzędu Miasta Kalisza. Dziękujemy za inspirujące spotkanie i świetną atmosferę! 
 
Opiekun: pani Mirosława Fechner-Urbaniak.
 

25.05. odbył się finał szkolnego konkursu „Matematyka na talerzu”, skierowanego do uczniów klas trzecich Technikum oraz Branżowej Szkoły I Stopnia. Konkurs przebiegał w trzech etapach. W dwóch pierwszych, pisemnych etapach, uczestnicy zmierzyli się z dokonywaniem obliczeń opartych na zadaniach zaczerpniętych z egzaminów zawodowych. Do ścisłego finału zakwalifikowało się 12. uczniów, którzy sprawdzili swoje umiejętności w zadaniu praktycznym, polegającym na przygotowaniu pysznych muffinek. Liczyły się: innowacyjność i estetyka podania, ogólne wrażenie smakowo-zapachowe oraz nowatorskie połączenie smaków.
 
Prace uczestników oceniało jury w składzie:
p. Dariusz Pertkiewicz - wicedyrektor szkoły
p. Paweł Michalski - sponsor nagród dla uczniów
p. Lucyna Cholajda - pielęgniarka szkolna
 
Oto lista zwycięzców:
I miejsce: ex aequo - Iga Ignaczak i Paulina Gołdyn.
II miejsce: ex aequo - Nina Paszko i Karolina Krysiak.
III miejsce: ex aequo - Paulina Gonera i Ilona Grzelak.
Wyróżnienia zdobyli: Maja Kamińska, Nikola Jędrusiak, Gabriela Bińczyk, Michalina Grala, Marlena Klaska i Miłosz Ulbrych.
 
Serdecznie gratulujemy wszystkim finalistom za zaangażowanie, kreatywność i wysoki poziom umiejętności! Szczególne podziekowania kierujemy do pana Pawła Michalskiego, właściciela restauracji "Pablo" w Kaliszu, sponsorowi nagród w konkursie, za wsparcie i udział w wydarzeniu.
Dzisiejszy finał po raz kolejny udowodnił, że matematyka i gotowanie doskonale idą w parze. Odmierzanie składników, przeliczanie proporcji, kontrola czasu pieczenia czy precyzja wykonania — wszystko to pokazuje, że matematyka jest nieodłącznym elementem pracy w gastronomii. To był dzień pełen matematycznych wyzwań i kulinarnych emocji!
 
Organizatorki: pani Magdalena Wiśniewska i pani Ewelina Pawińska.
 

W dniach 20-22 maja odbyła się szkolna wycieczka do Trójmiasta. Uczestnikami wyjazdu byli uczniowie klas: 3 TŻ, 3 TŻ/H, 1C, 1 TTH/T, 1 TŻ, 2 TŻ/T, 3C oraz 4 TŻB. To był bardzo aktywny i pełen atrakcji czas! Na trasie wycieczki znalazły się: Muzeum Iluzji Mirage w Sopocie, Molo Sopockie, deptak oraz Skwer Kuracyjny z pijalnią wód zdrojowych, Centrum Nauki Experyment w Gdyni, Skwer Kościuszki i Bulwar Nadmorski, gry i zabawy integracyjne na plaży, niezapomniany wschód słońca o 4:30, Stare Miasto w Gdańsku i Gdański Ogród Zoologiczny.
Grupa wróciła do Kalisza pełna wrażeń, pozytywnej energii i pięknych wspomnień. Dziękujemy wszystkim uczestnikom za świetną atmosferę!
 
Opiekunki: pani Weronika Kęszka, pani Karolina Kościuszko, pani Natalia Pawlaczyk i pani Anna Piwońska.
 
logo.svg
© 2026, Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich

Zespół Szkół Gastronomiczno-Hotelarskich
im. Janka Bytnara "Rudego"
ul. Wodna 11-13, 62-800 Kalisz
tel. 62 5016056
e-mail: sekretariat@zsgh.kalisz.pl
Dyrektor Szkoły: Dorota Szaleniec-Plichta