Aktualności - przegląd
- Administrator ZSGH
- Aktualności
Pamiętajmy o tych, których już wśród nas nie ma.
- Administrator ZSGH
- Aktualności
W ramach akcji " Ocalić od zapomnienia" dniu 28 października 2024 r. uczniowie klasy 5 Tż odwiedzili grób rodzinny Stefana Szolca-Rogozińskiego na Cmentarzu Ewangelickim na Rogatkach miasta Kalisza. Spacer zaczęliśmy od miejsca urodzin Stefana Szolca-Rogozińskiego, przy ul. Niecałej 2. W 2014 roku, na elewacji kamienicy, w której urodził się wielki podróżnik, organizatorzy Święta Ulicy Niecałej ufundowali tablicę pamiątkową z napisem: „ W tym miejscu 14 kwietnia 1861 roku urodził się Stefan Szolc-Rogoziński Podróżnik, Odkrywca, Patriota”. Wizerunek wybitnego odkrywcy możemy oglądać również na ścianie mieszczańskiej kamienicy z podcieniami przy Głównym Rynku w Kaliszu. Cztery kamienne medaliony, zaprojektowane i wykonane przez artystę Wiesława Andrzeja Oziminę zdobią ją od 1978 roku. Medaliony przedstawiają portrety rzeźbiarskie wybitnych postaci związanych z Kaliszem: Adama Asnyka, Marii Konopnickiej, Stefana Szolca-Rogozińskiego i Marii Dąbrowskiej, które jak głosi towarzyszący im napis: „Sławią nasz gród”.
Trwałym śladem obchodów Roku Stefana Szolca-Rogozińskiego jest ławeczka-pomnik, usytuowana nieopodal mostu Kamiennego. Przedstawia podróżnika, który przysiadł na rozłożonej mapie i zadumany spogląda na kontury kontynentów, wskazując Afrykę. Tu można usiąść obok postaci podróżnika, odpocząć, zrobić pamiątkową fotografię i napawać się widokiem Złotego Rogu.
Kolejnym punktem naszego spaceru był Cmentarz Ewangelicki przy ulicy Harcerskiej. W otoczeniu zabytkowego grobowca rodziny Repphanów ˗ przodków Stefana Szolca-Rogozińskiego, została położona pamiątkowa tablica z piaskowca. Umieszczono na niej napis informujący o tym, że w kaplicy spoczywają rodzice podróżnika, Ludwik Scholtz oraz Malwina z Rogozińskich, a także o tym, że Stefan Szolc-Rogoziński zmarł i został pochowany w Paryżu.
Magdalena Mierkiewicz