Jesteś tutaj: Start / Aktualności / Na Powązkach

Na Powązkach

  • Zapisz tekst bieżącej strony do PDF
  • Drukuj zawartość bieżącej strony
26 listopada 2018

22 listopada po raz kolejny grupa młodzieży z paniami: Anetą Marchwicką, Jolantą Kowalską i Anną Furche udała się do  Warszawy. Tym razem w planach  były tradycyjnie Powązki oraz  Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, ale również  Muzeum Narodowe. Na Powązkach  zapaliliśmy znicze na grobach bliskich nam osób: Janka Bytnara Rudego, Matuli polskich harcerzy – Jego Matki oraz zmarłej ostatnio Barbary Wachowicz, wieloletniej przyjaciółki naszej szkoły. Zatrzymaliśmy się także w  zadumie przy pomniku smoleńskim oraz przy grobie Kory Jackowskiej.

Odwiedziliśmy również Muzeum Historii Żydów Polskich Polin, by poznać wielowiekową historię Żydów w Polsce oraz złożyliśmy hołd poległym powstańcom z getta.

 Aby uczcić 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości zwiedziliśmy zaplanowaną przez Muzeum Narodowe w Warszawie wystawę  Krzycząc: Polska! Niepodległa1918.  Wystawa jest o tyle ciekawa, że konfrontuje wydarzenia polityczne i historyczne z przemianami polskiej sztuki tamtego okresu. W poszczególnych salach zatytułowanych: Przed wielkim jutrem, Rewolucja 1905, Okropności wojny, Legiony polskie i wojna w sztuce, Żołnierze, sosny, mogiły, Niepodległa Polska i nowa sztuka, Wojna z bolszewikami i walka o granice, Pierwszy sejm i zabójstwo prezydenta oraz Kult wodza, widzieliśmy obrazy Jacka Malczewskiego, Zofii Stryjeńskiej, Tadeusza Makowskiego, Witolda Wojtkiewicza, Wojciecha Kossaka, Stanisława Fabijańskiego, Leona Wyczółkowskiego i wielu innych artystów, również współczesnych. Z zainteresowaniem wzięliśmy  udział w  lekcji muzealnej Niech się Polska przyśni Tobie.

 Zmęczeni, ale usatysfakcjonowani i bogaci we wrażenia estetyczne wróciliśmy póżnym wieczorem do Kalisza.

Aneta Marchwicka

Galeria

  • Powiększ zdjęcie Warszawa

    Warszawa

Rozwiń Metryka

Podmiot udostępniający informację:
Data utworzenia:2018-11-26
Data publikacji:2018-11-26
Osoba sporządzająca dokument:
Osoba wprowadzająca dokument:
Liczba odwiedzin:199